Вступ Розділ 1. Поняття юридичної відповідальності в сфері аграрного права України Розділ 2. Особливості юридичної відповідальності органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб Висновок Список використаних джерел
Вступ
Для належного функціонування будь-якого механізму, системи необхідна наявність засобів, які б забезпечували дієвість останніх. В сфері права відповідним стимулом виступає юридична відповідальність за порушення правових норм. Вона є засобом застосування негативних наслідків до суб’єкта, який здійснює відступи від правомірної поведінки. Без відповідальності правові норми були б позбавлені сенсу, оскільки їх невиконання не тягло б юридичних наслідків. В сфері аграрних правовідносин наявність механізму притягнення до відповідальності за вчинення правопорушення має особливо важливе значення. Це пояснюється особливим об’єктом аграрного права, а саме землями сільськогосподарського призначення, їх правовим режимом, значенням для держави і всього суспільства, необхідністю їх охорони, збереження, відтворення тощо. Відповідальність в аграрному праві ґрунтується на загальнотеоретичних підходах теорії права щодо розуміння сутності відповідного правового явища, підстав для притягнення, видів та форм, суб’єктного та об’єктного складу та інших питань останнього. Відповідний правовий інститут має комплексний характер, що зумовлюється необхідністю застосування норм інших галузей права. Крім того, для встановлення всіх фактичних обставин аграрного правопорушення необхідно звернення до бланкетних норм, які відсилають до численних спеціальних нормативно-правових актів. Дослідженням проблематики юридичної відповідальності в аграрно-правовій сфері займалося багато вітчизняних та зарубіжних науковців, зокрема: Єрмоленко В.М., Курило В.І., Малишева Н.Р., Майданник О.О., Світличний О.П., Статівка А.М., Янчук В.З. та багато інших. Також варто зазначити, що внесок у розвиток відповідної тематики внесли і вчені-теоретики права, наприклад: Алєксєєв С.С., Зайчук О.В., Кельман М.С., Копєйчиков В.В., Котюк В.О., Мурашин О.Г., Скакун О.Ф., Рабінович П.М., Тодика Ю.М. та інші. Проте більшість цих праць присвячені загальним положенням відповідальності в праві загалом та в аграрному праві. Але варто зауважити, що з розвитком суспільства, становленням ринкової економіки, пріоритетністю приватно-правової сфери постало питання про належну діяльність органів, які здійснюють публічне управління, зокрема, і в аграрно-правовій галузі. З огляду на вище викладене актуальним є питання стосовно юридичної відповідальності відповідних органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб за вчинення неправомірних дій в сфері аграрних правовідносин. Зокрема, розробка теоретичних положень, аналіз чинного законодавства, практики його застосування, судової практики, досвіду зарубіжних країн у даній сфері тощо. Таким чином, дана робота присвячена характеристиці особливостей юридичної відповідальності відповідних суб’єктів публічного права з метою удосконалення чинного законодавства, що повинно мати наслідком зміцнення законності та правопорядку, а отже, і захисту прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Розділ 1. Поняття юридичної відповідальності в сфері аграрного права України Інститут юридичної відповідальності завжди був предметом дослідження багатьох вітчизняних та зарубіжних вчених-правників. В загальнотеоретичному розумінні під відповідним правовим явищем розуміють сукупність норм, які закріплюють види юридичної відповідальності. Аналіз літератури свідчить, що в правовій науці відсутній єдиний підхід до розуміння юридичної відповідальності. Нерсесянц В.С. під нею розуміє захід правового примусу за правопорушення, передбачений санкцією порушеної норми і який застосовується до правопорушника компетентним державним органом чи посадовою особою в належному процесуально-правовому порядку [15, с.522]. Тобто, на його думку – це санкції (покарання), яке повинен нести суб’єкт правовідносин у випадку вчинення порушення правових норм. Наступний з підходів розуміння юридичної відповідальності полягає в тому, що її розуміють як обов’язок правопорушника зазнавати заходів покарання. До прихильників такого розуміння юридичної відповідальності можна віднести М.Й. Коржанського [13, с.59], Л.О. Сироватську [18, с.28] та інших. На думку В.О. Котюка – це міра покарання правопорушника шляхом позбавлення його певних соціальних благ чи цінностей (матеріальних, духовних, чи особистих), які йому належали до факту правопорушення, від імені держави (суспільства), на підставі закону або іншого нормативного акта з метою попередження правопорушень в перспективі і відновлення (чи відшкодування) втрачених суб’єктивних прав на матеріальні та духовні цінності [14, с.121].
|
|